Níže naleznete oficiální objasnění pravidel a vysvětlivky ke karetní hře Pán prstenů. Společně s pravidly (najdete je v základní sadě karetní hry Pán prstenů) by tato objasnění a vysvětlivky měly pomoci hráčům orientovat se i v nejsložitějších situacích, které mohou během hry nastat. (nejnovější FAQ v1.9 v EN zde)
(1.00) Zlaté pravidlo
Zlaté pravidlo říká: „/Pokud je text na kartě v rozporu s textem v pravidlech, má text na kartě přednost./“ Zlaté pravidlo platí vždy, když je mezi kartou a pravidly přímý rozpor. Pokud je možno dodržet text a kartě i v pravidlech, platí obojí.
Příklad: V pravidlech (na str. 15) se píše: „/Žetony postupu, které by se měly umisťovat na kartu úkolu, se pokládají na kartu aktivní lokace./“ Legolas (zákl. 5) má vlastnost s tímto efektem: „…umísti 2 žetony postupu na současný úkol.“ Legolas by tedy měl umístit 2 žetony postupu na úkol; podle pravidla na str. 15 se žetony místo na úkol umisťují na aktivní lokaci. Lze tedy provést Legolasovu schopnost a současně postupovat podle základního pravidla, takže situace pro Zlaté pravidlo nenastala. (Kdyby na kartě bylo „/umísti žeton postupu na současný úkol, nikoli na aktivní lokaci/“, byl by mezi kartou a pravidly přímý rozpor a Zlaté pravidlo by platilo.)
(1.01) Klíčová slova v setkání
Klíčová slova Nápor, Zatracení a Hlídaný vyhodnoťte vždy, když je z balíčku setkání odhalena karta, na které jsou, a to včetně úvodního rozestavení.
(1.02) Časování simultánních efektů
Pokud by měly současně nastat dva protichůdné efekty, rozhodne první hráč, v jakém pořadí je vyhodnotit.
Příklad: Tomáš ve fázi boje zahraje Zákeřný útok (zákl. 23), aby do hry vyložil Medděda (zákl. 31). Na Zákeřném útoku je instrukce: „/Na konci fáze, pokud je tento spojenec stále ve hře, si jej vezmi zpět do ruky./“ V boji Tomáš využije Meddědovy schopnosti: „/Na konci fáze, ve které jsi tento efekt vyvolal, zamíchej Medděda zpět do svého balíčku./“ Na konci fáze nastane situace, kdy se mají s Meddědem současně provést dva protichůdné efekty. První hráč určí, který vyhodnotit první. (Druhý efekt už nelze provést, protože Medděd opustil hru.)
(1.03) Volba možného cíle
Pokud má setkání nebo úkol efekt, jehož cílem má být jeden hráč nebo karta, a možných cílů je více, první hráč určí, kterého se bude týkat.
Příklad: Karta Chycen v pavučině (zákl. 80) má efekt: „/Hráč s nejvyšší úrovní ohrožení tuto kartu připojí k jednomu ze svých hrdinů./“ Tomáš a Marek mají oba stejnou nejvyšší úroveň ohrožení, když je tato karta odhalena, takže první hráč určí, jestli bude cílem Tomáš nebo Marek.
(1.04) Poškození a více obránců
Pokud hráč využije karty, jejíž efekt mu povoluje vyhlásit více obránců proti jednomu útoku, musí bránící se hráč udělit veškeré poškození z tohoto útoku jedné bránící se postavě.
(1.05) Odstranění žetonů postupu z úkolu
Když se mají na základě efektu karty odstranit z úkolu nebo karty úkolu žetony postupu, efekt se vždy týká přímo karty úkolu, nikdy ne aktivní lokace.
(1.06) Kontrola karet setkání (krom cílů)
Hráči nemohou získat kontrolu nad kartami setkání, pokud to není přímo umožněno efektem karty. Když se karta setkání (např. Chycen v pavučině, zákl. 80) stane doplňkem a připojí se k postavě, nemá hráč, který kontroluje tuto postavu, kontrolu nad tímto doplňkem.
(1.07) Kontrola karet cílů
Když hráč získá kartu cíle, získá i kontrolu nad ní, pokud to není v rozporu s efektem karty.
(1.08) Reakce na vyvolání
Pokud je reakce nebo povinná reakce vyvolána, efekt nastane pouze jednou za toto vyvolání.
Příklad: Karta Theodreda (zákl. 2) říká: „Reakce: /Poté, co je Theodred vyslán plnit úkol…/“. Tento efekt nastane pouze jednou pokaždé, když je Theodred vyslán plnit úkol.
(1.09) Povinné reakce
Povinné reakce vyhodnoťte ihned, když jsou splněny podmínky a před dalšími reakcemi, které mohou být vyvolány stejnými okolnostmi.
Příklad: Na Bráně věže (zákl. 107) se píše: „Povinné: /Poté, co hráči cestují do Brány věže…/“. Pokud chce hráč použít kartu s reakcí, např. Sílu vůle (zákl. 47) poté, co hráči cestovali do této lokace, musí počkat, než je vyhodnocen povinný efekt Brány věže.
(1.10) Omezení akcí
Akce jsou omezeny jen tím, jestli je hráč může zaplatit, nebo omezeními přímo na kartě, např. „/nejvýše jednou za kolo/“.
Příklad: Ochránce Lórienu (zákl. 70) má této text: „Akce: /Odhoď kartu z ruky, aby…/“. Tuto kartu lze provést třikrát za fázi, dokud má kontrolující hráč karty k odhození.
(1.11) Omezení útoků
Když je hráč ve fázi boje aktivním útočníkem, má podle pravidel možnost vyhlásit 1 útok proti každému nepříteli, se kterým je ve střetu. Pokud efekt karty (např. Střelec) umožní hráči útočit na nepřátele, se kterými ve střetu není, i tak smí na každého z nich útočit jednou. Pro postavy neplatí žádná omezení, kolikrát smí útočit na stejného nepřítele, avšak za předpokladu, že každý útok lze vyhlásit podle pravidel a postava je připravená a oprávněná být vyhlášena jako útočník.
(1.12) Vyčerpání a doplňky
Doplňky a karty, ke kterým jsou připojeny, se vyčerpávají a připravují odděleně.
Příklad: „Akce: /Vyčerpej Správce Gondoru a…/“. Použití této karty vyčerpá pouze kartu Správce Gondoru, ne hrdinu, ke kterému je připojena. Stejně tak vyčerpání hrdiny se Správcem Gondoru nevyčerpá kartu doplňku.
(1.13) Postavy a nepřátelé
„Postavy“ zahrnují karty hrdinů i spojenců. Nepřátelé za postavy považováni nejsou.
(1.14) Slovo „nesmí/nemůže“
Pokud je na kartě slovo „nesmí/nemůže“, je to definitivní: tento efekt nelze zrušit jiným efektem.
(1.15) Slovo „potom/poté“
Pokud je na kartě slovo „potom/poté“, musí být splněn první efekt, aby došlo i na druhý, který na něm závisí.
(1.16) Sousloví „vyložit do hry“
Pokud je na kartě sousloví „vyložit do hry“, znamená to, že karta vstupuje do hry jinak, než běžným způsobem po zaplacení zdroji a vyložením z ruky. Efekt „vyložit do hry“ neznamená, že kartu zahrajete a nevyvolá efekt, který nastane po zahrání karty. Vyvolá však efekty, které nastávají, když karta „vstoupí do hry“.
Příklad: Úkol Průchod jeskyněmi (zákl. 124) nese text: „/Hráči nemohou v jednom kole vyložit více než 1 kartu spojence (všichni dohromady)./“ Dokud je tento úkol aktivní, může hráč vyložit do hry kartu spojence pomocí Stát a bojovat (zákl. 51), i pokud už v tomto kole byla jedna karta spojence zahrána.
(1.17) Nezískané cíle
Nezískaný cíl je taková karta cíle, která právě není získána a pod kontrolou hráče. Nezískaný cíl může být hlídaný nebo nehlídaný. Hlídaný cíl se chová jako doplněk hlídaný nepřítelem nebo lokací a zůstává k takové kartě připojen, dokud neopustí hru, kdy se vrací do oblasti odhalení. Jakýkoli nezískaný cíl v oblasti odhalení, který není připojen k žádné kartě, je považován za nehlídaný. Pokud je cíl v jeden okamžik získán, a poté se vrátí do oblasti odhalení, je opět nezískaný.
(1.18) Prohledané lokace opouští hru
Karta lokace je odhozena ze hry ihned, jakmile je na ní kdykoli tolik žetonů postupu, kolik má karta bodů úkolu, ať už je aktivní, nebo ne.
(1.19) Efekty karet při rozestavení
Efekty „při odhalení“ vyhodnoťte i během rozestavení. Během něj může také hráč vyvolat reakci podle běžných pravidel. Během rozestavení nelze provádět akce. Efekty „při odhalení“ které trvají „do konce fáze“ potrvají do konce fáze zdrojů. Efekty, které trvají „do konce kola“ potrvají do konce prvního kola.
(1.20) Nepřátelé ve střetu
Síla ohrožení nepřátel, kteří jsou ve střetu s hráčem, se ve fázi úkolu nepřičítá k síle ohrožení karet v oblasti odhalení. Nepřítel zůstává ve střetu s hráčem, dokud není poražen, nebo dokud se na základě efektu karty nevrátí do oblasti odhalení, nestřetne se s jiným hráčem, nebo není odstraněna ze hry.
(1.21) Prohledání balíčku
Kdykoli hráč prohledává balíček karet, musí ho poté zamíchat, pokud karta neurčí jinak. Odhazovací balíček se po prohledání nemíchá ani se nemění pořadí karet v něm.
(1.22) Efekty „Při odhalení“
Karta je odhalena, pokud vstoupí do hry na základě herního efektu nebo efektu karty, kde je přímo použito slovo „odhalit“.
Příklad: Když hráči na základě karty etapy 3B „Nesejděte ze stezky!“ (zákl. 121) vyhledají Pavoučího krále (King Spider) a umístí ho do hry, jeho efekt „při odhalení“ nenastane, protože na kartě „Nesejděte ze stezky!“ není přímo použito slovo „odhalit“.
(1.23) Doplňky
Každá karta cíle, která se připojí k jiné kartě, je považována za doplněk, avšak ponechává si i svůj původní typ. Každá karta jiná než cíl, která se připojí k jiné kartě, už není svým původním typem karty a stává se pouze doplňkem. Text na kartách doplňků „Připoj k…“ je pouze herním omezením a po připojení už se nebere v potaz.
(1.24) Úspěšné plnění úkolu
Úspěšné plnění úkolu a samotné umístění žetonů postupu jsou dva po sobě jdoucí body kroku vyhodnocení úkolu. Jakmile hráči dojdou k výsledku, kdy je součet vůle postav vyslaných plnit úkol vyšší než součet ohrožení v oblasti odhalení, úspěšně splnili úkol. Případné povinné nebo pasivní efekty vyvolané úspěšným plněním úkolu vyhodnoťte ještě předtím, než umístíte žetony postupu.
Příklad: Tomáš právě úspěšně splnil úkol v etapě 1B The Hunt Begins (Pátrání začíná, STH 11) a umístí dostatek žetonů postupu, aby postoupil do další etapy. Avšak musí nejprve vyhodnotit povinný efekt (který nastane ihned po „úspěšném plnění úkolu“), než na úkol umístí žetony postupu.
(1.25) Sbírání zdrojů
Sbírání zdrojů označuje jejich sbírání ve fázi zdrojů, stejně jako na základě efektu karet. Efekt, který zabrání hrdinovi vzít si zdroje, se vztahuje k oběma těmto metodám jejich získání.
(1.26) Slovo „vyměnit“
Aby se daly vyměnit předměty, musejí být nejprve přítomny na obou stranách výměny.
(1.27) Bypass (obejít) aktivní lokaci
Aktivní lokace neblokuje umístění žetonů postupu na úkol, pouze pokud text na kartě přímo neuloží hráčům, aby „obešli“ (bypass) aktivní lokaci.
(1.28) Nepřítel útočí mimo fázi útoku
Pokud nepřítel útočí jindy než ve fázi útoku, dostává na začátku útoku kartu stínu. Poté postupujte podle pravidel v kroku 4 odstavce Fáze 6 „Boj“. Po vyhodnocení útoku tuto kartu stínu odhoďte.
(1.29) Oblast vítězství (Victory Display)
Oblast vítězství je herní prostor, kde se zaznamenávají vítězné body. Karty v oblasti vítězství jsou mimo hru, avšak nejsou součástí odhazovacího balíčku karet setkání. Karty v oblasti vítězství nejsou „odstraněny ze hry“ a některé další karty se k nim mohou vztahovat.
(1.30) „První hráč“ odstraněn
Pokud je eliminován hráč s žetonem prvního hráče, ihned tento žeton předá následujícímu právoplatnému hráči ve směru hodinových ručiček.
(1.31) Efekty odkazující na sebe
Pokud efekt karty odkazuje přímo na její název, týká se to pouze dané kopie této karty. Karta, která by odkazovala na jiné karty se stejným názvem, by měla v textu obrat jako „jiná kopie…“ nebo „jakoukoli kartu s názvem…“.
(1.32) Změna kontroly či střetnutí v půli boje
Pokud karta účastnící se boje změní majitele, vrátí se do oblasti odhalení nebo se střetne s jiným hráčem v průběhu vyhodnocování útoku, tento útok se dokončí s tím, že se ho daná karta účastní ze své nové pozice.
(1.33) Útoky nepřátel mimo střet
Když na hráče zaútočí nepřítel, může tento hráč vyhlásit 1 obránce, ať s ním útočící nepřítel ve střetu je, nebo ne. Také proti těmto útokům se lze bránit Stráží.
(1.34) Dvě aktivní lokace
Pokud se na základě efektu karty stane, že jsou aktivní dvě lokace ve stejnou dobu, jsou obě považovány za aktivní. Avšak jestliže se bude efekt nějaké karty týkat „aktivní lokace“, neovlivní obě lokace současně. První hráč zvolí, která to bude. Obě aktivní lokace blokují v etapě úkolu a žetony postupu smí hráči rozdělit mezi obě aktivní lokace v jakémkoli poměru.
(1.35) Vstoupit do oblasti odhalení
Vstoupit do oblasti odhalení je pojem, který se týká karty (nepřítele, lokace, cíle atd.), která je umístěna do oblasti odhalení. Tento pojem zahrnuje odhalení karty z balíčku karet setkání, umístění karty mimo hru zpět do oblasti odhalení, vrácení z odhazovacího balíčku či vrácení ze střetu s hráčem, jakož i jakýmkoli jiným způsobem.
(1.36) Vyvolané a pasivní schopnosti
Vyvolané schopnosti jsou takové schopnosti karet, které mají tučně vytištěné slovo vyvolané (trigger), podobně jako Akce nebo Reakce. Tyto schopnosti platí, pouze když jsou vyvolány. Pasivní schopnosti jsou takové schopnosti karet, které mají trvalý efekt a na kterých není tučně napsáno slovo vyvolané (trigger). Pasivní schopnosti jsou proto vždy aktivní a nemohou být „vyvolány“.
(1.37) Načasování efektů
Když vyhodnocujete více efektů na základě stejné podmínky, měli byste postupovat takto: nejprve pasivní schopnosti, druhé Povinné efekty, třetí Reakce. V rámci jednotlivých druhů jako první vyhodnoťte schopnosti obsahující slovo „když“, a až poté schopnosti se slovem „poté“.
(1.38) Kontrola doplňků
Doplněk připojený k postavě jiným hráčem kontroluje ten hráč, který kontroluje postavu, ke které je připojen. Když hráč vyloží (zahraje) doplněk do oblasti odhalení, na nepřítele nebo lokaci, ponechává si kontrolu tohoto doplňku.
(1.39) Odhalování karet cílů
Když hráč z balíčku setkání odhalí kartu cíle, přidá ji do oblasti odhalení, pokud daná karta neurčí jinak.
(1.40) Písmeno X
Pokud není určeno efektem karty nebo povinně zvoleno hráčem, rovná se písmeno X = 0.
(1.41) Útoky na postavu
Útok na postavu probíhá stejně jako na hráče s tím rozdílem, že poškození z útoku bez obrany musí utrpět daná postava.
Příklad: Bilbo Pytlík (Bilbo Baggins, OtD 1) má připojeno nejvíc jedu, když je z balíčku setkání odhalen Bláznivej nafouk (Crazy Cob, OtD 29) a jeho efekt „Při odhalení“ vyvolá útok proti postavě, která má připojeno nejvíce jedu. Ačkoli první hráč kontroluje 3 další hrdiny, musí být všechno nebráněné poškození z tohoto útoku uděleno Bilbu Pytlíkovi. Protože Bilbo už je vyčerpaný z plnění úkolu, nemůže se vyčerpat, aby se bránil, a pokud útok zůstane bez obrany, bude zabit. Proto první hráč vyčerpá jednu ze svých připravených postav, Bombura, kterého vyhlásí jako obránce. Odtud se útok řeší jako běžný a všechno poškození z něj dostane Bombur.
(1.42) Nepřátelské útoky navíc
Když nepřítel provádí útok navíc, odhoďte nejprve všechny jeho dřívější karty stínu, a až poté mu přidělte novou.
(1.43) Modifikátory proměnných
Stav hry se neustále sleduje a (pokud nutno) přizpůsobuje hodnoty všech proměnných, které mají modifikátory. Vždy, když začne platit nový modifikátor, celá proměnná se přepočítá s ohledem na všechny aktivní podmínky. Hodnotu nelze snížit pod nulu: karta nemůže mít zápornou cenu, údaj, klíčová slova atd.
(1.44) „Musí X nebo Y“ a „musí buď X, nebo Y“
Pokud karta hráči určí, že má provést jednu věc nebo druhou za použití fráze „…musí X nebo Y“, musí se hráč pokusit provést první z nich (X) a druhou (Y) provede, pouze pokud nelze provést první. Pokud je ale na kartě „…musí buď X, nebo Y“, znamená to, že si hráč smí zvolit, které z obojího provést. To je třeba provést v plném rozsahu, pokud možno.
(1.45) „Odhal“ a „Odhal a přidej“
Kdykoli je „odhalena“ karta z balíčku setkání, postupujte podle pravidel odhalování na str. 14 a odstavce 1.39 v tomto dokumentu. Pokud je na kartě text „odhal a přidej do oblasti odhalení“, znamená to prostě totéž, jako „odhal“ a měl by být tedy dodržen výše popsaný postup (tj. karty zrady se po provedení efektu odhodí, pokud není v textu karty řečeno jinak).
(1.46) „Následující“ hráč
Pokud hraje jen jeden, žádný následující hráč neexistuje. Efekt karty týkající se „následujícího“ hráče nebude vyvolán, pokud je ve hře jen jeden hráč.
Příklad: Efekt stínu Bezcestí (Pathless Country, TBR 72) zní: „Stín: /Po tomto útoku se útočící nepřítel střetne s následujícím hráčem a poté ihned zaútočí./“ Pokud je ve hře jen jeden hráč, není s kým se střetnout. Slovíčko „poté“ značí, že tento okamžitý útok má podmínku, že se útočící nepřítel střetne s následujícím hráčem, takže nepřítel neprovede okamžitý útok.
(1.47) „efekty“ vynechány„ Imunní vůči efektům herních karet“, rozšířeno
Karty s textem „Imunní vůči efektům herních karet“ ignorují efekty všech herních karet. To znamená, že efekty herních karet nemohou přímo ovlivnit kartu, která je imunní vůči efektům herních karet, ani se jí nějak týkat. Toto se týká např. poškozování nepřátel, umisťování žetonů postupu na aktivní lokaci, změna textu nebo údajů na kartě, přesun karty, střetnutí s nepřítelem, putování do lokace nebo odhození karty. Avšak karta imunní vůči efektům herních karet může být ovlivněna normálními herními efekty, jako např. umístění žetonů postupu po úspěšném plnění úkolu, střetnutí s nepřítelem ve fázi setkání nebo poškození z útoku postavy.
Příklad: Pipinova (TBR 4) pasivní schopnost nemůže zvýšit cenu ohrožení nepřítele, který je imunní vůči efektům herních karet, protože nepřítel tuto jeho schopnost ignoruje. Avšak pokud se střetneš s nepřítelem, který je imunní vůči efektům herních karet a jehož cena střetnutí je vyšší než tvoje ohrožení, můžeš využít Pipinovu Reakci k dobrání karty, protože tato reakce nepřítele nijak neovlivňuje. Navíc karty imunní vůči efektům herních karet nemohou být vybrány jako terč efektu herních karet. To znamená, že herní karty, na kterých je slovo „terč“ nebo „zvol“, nemůže vybrat imunní kartu jako terč. To se týká i textu „připoj k…“ na doplňcích z herních karet. Herní karty, na kterých není „terč“ ani „zvol“, ale říká, aby hráč vybral nějakou konkrétní kartu, nesmí zvolit kartu imunní vůči efektům herních karet.
Příklad: Ruce na luku (Hands Upon the Bow, D 131) nelze použít k útoku na nepřítele imunního vůči efektům herních karet, protože jasně uvádí, že hráč musí vybrat nepřítele v oblasti odhalení a zaútočit na něj. Od tohoto se liší např. Rychlý úder, který cílí na postavu a umožňuje jí provést běžný útok, což je normální herní efekt.